Eesti talisurfaritele Võrtsjärvel toimunud MMilt kuld, kolm hõbedat ja kaks pronksi

Eesti Purjelaualiidu pressiteade, 13.02.2016

Ilmataat lõpetas Võrtsjärvel tänaseni toimuma pidanud talisurfi maailmameistrivõistlused WISSA 2016 plaanitust päeva varem ja 2016.a maailmameistrid kuulutati välja reede õhtul Järveveere Puhkekeskuses. Eesti talisurfarid jätsid koju kuus MMi medalit, nende hulgas Tõnis Salong kuldse medali koos maailmameistritiitliga lumelauakelkude GPS kiirussõidus.

Reedel jätkusid Võrtsjärvel talisurfi maailmameistrivõistlused, millest võttis osa üheksakümmend võistlejat kolmeteistkümnest riigist, nende hulgas kaugemad tulijad Kanadast ja Ameerika Ühendriikidest. Eestis enam kui nelikümmend aastat tagasi  konstrueeritud purisuusk on kasvanud, ala on arenenud ning täna osaleb talisurfi MMil sportlasi kolmes klassis – purjelauakelgud (kelgu külge on kardaaniga kinnitatud purjelaua puri), tiivad (uiskudel olevaid surfareid viib edasi käes hoitav puri) ning lohed, (suuskadel, uiskudel või lumelaudadel). Võimed ja oskused pannakse proovile kolmes distsipliinis – rajasõit (Course Race) kõikidele klassidele, lühiraja slaalom (Short Track Slalom) purjelauakelkudele ning GPS kiirussõit (GPS Speed Race) kõikidele klassidele.

WISSA 2016 Day 4 Võrtsjärv, Estonia - 12022016 - PS
WISSA 2016 Day 4 Võrtsjärv, Estonia – 12022016 – PS

Võrtsjärvel toimunud talisurfi MMil WISSA 2016 õnnestus vaatamata kevadistele ilmaoludele läbi viia maksimumilähedane võistlussõitude arv. Reedese neljanda võistluspäeva katkestas pärast paari tundi kestnud võistlussõite järvejääle tekkinud suur mitme meetri laiune jäälõhe purjelauakelkude võistlusalal. Ohutuse tagamiseks lõpetati  kogu võistlus, kuid peavõistlusjuht Madis Ausman ja lohede võistlusraja peavõistlusjuht Olga Shcherbakova Novosibirskist olid vaatamata sellele võistlusega väga rahul.

Purjelauakelkude klassi edukaim oli leedukas, 2013.a WISSA MMi slaalomisõidu hõbe Paulius Voverys (Surfhouse), kes tuli seekord slaalomi distsipliini maailmameistriks ja sai lühirajasõidus hõbeda. Slaalomi distsipliinis sai hõbeda 2014.a talisurfi Euroopa meister Janis Preiss Lätist (Ridzene) ja pronksi Giedrius Liutkus Leedust (Jaunas Sportas). Parima eestlasena lõpetas Tõnis Salong MMi 42 sportlase hulgas seitsmeteistkümnendana. Eestisse tõi MMi hõbeda naiste arvestuses Annika Valkna (Surfhouse) ja pronksi  slaalomisõidu distsipliinis veteranide arvestuses Valeri Filippov.

Lühirajasõidu kulla võttis ülekaalukalt lätlane Aleksandrs Leontjevs (Surfline) ja kolmanda koha sai leedukas Paulius Voveryse järel poolakas Janmarek Maszkiewicz (YKP Warssava). Parima eestlasena tuli 53 sportlase hulgas rajasõidu kuuendaks Artur Gross. Veteranide arvestuses sai rajasõidus MMi hõbeda Rein Raud (Puri).

GPS kiirussõidu distsipliinis tõi purjelauaklassi arvestuse maailmameistritiitli Eestisse Tõnis Salong, kelle maksimumkiiruseks mõõdeti 72,7 km/h ning hõbeda sai Annika Valkna (Surfhouse), kes jäi Tõnisest vaid napilt aeglasemaks – tema sai parima kiirusena kirja 72,13 km/h.

Tiibade klassis, kus osalejaid 12, tuli slaalomi distsipliinis ülekaalukalt maailmameistriks rootslane Carl James (ÖKF), hõbeda sai James’i kaasmaalane Johan Sjöstrand (Blackens Isseglare) ja pronksi tšehh Miroslav Pacold. Kursisõidus vahetasid kaks parimat kohad – maailmameistriks tuli Sjöstrand ja hõbeda sai James ning pronksile tuli Rainer Salo (RPS, TSW).

GPS kiirussõidu maailmameistriks tiibade klassis tuli tšehh Miroslav Pacold (70,9 km/h) ja hõbeda sai kaasmaalane Jan Vales (60,52 km/h).

Suuskadel/uiskudel lohede klassis saadi kokku pidada 14 võistlussõitu ja tulemustest läks kaks halvimat tulemust mahaarvamisele. Siin tuli 18 võistleja hulgas maailmameistriks ülekaalukalt Šveitsi talisurfar Ronny Bollhalder (KesslerSki /Ozone /STS/Activsports.ch), hõbeda sai Robin Larsson  Rootsist (Stockholm kiteboard) ja pronksi Jonas Lengwiler Šveitsist (Stöckli, Ozone, Kitetracker). Ainus eestlane selles klassis, Madis Kallas lõpetas MMi 13ndana.

GPS kiirussõidu maailmameistriks lohede klassis tuli kogu MMi jooksul suurimat kiirust näidanud sakslane Felix Kersten – 93,81 km/h, hõbeda sai soomlane Kai Schröder (PWR)  – 88,86 km/h ja pronksi sai eestlane Madis Kallas (Kite Team Estonia) – 84,74 km/h.

Maailmameistritiitleid jagati klasside mitmetes divisjonides nii vanuse kui soo järgi.

Kõige vanem osaleja talisurfi MMil oli 72-aastane Klaus Faisst Kanadast.

Võistluse korraldajad olid reedel 66ndat sünnipäeva tähistanud Kalev Allikveer koostöös Eesti Purjelaualiidu ja WISSA’ga (World Ice and Snow Sailing Association – Maailma Jää- ja Lumepurjetamise Assotsiatsioon). WISSA 2016 MM-i toetasid Eleon, Palmse Mehaanikakoda, Baltic Hotel Promenaadi, Haapsalu Linn ja Eesti Purjelaualiit, koostööpartnerid olid Eesti Kultuurkapital, Talvisurf.fi, Hiberna Iceboards, Spa Hotel Laine, Extreme Sport, Surf House, Pärnu Jahtklubi ja Eesti Vabatahtlik Mere- ja Järvepääste ning meediapartner on World of Windsurf.