Selgusid Tallinna meistrid avamerepurjetamises

Nädalavahetusel peeti Pirital Kalev Jahtklubis suur avamerejahtide võidusõit – selgitati välja Tallinna meistrid lühirajal. Tallinna meistrivõistlused olid samas ka Eesti Jahtklubide Liidu Avamerepurjetamise Eesti Karika viies ja viimane etapp ning Kalev Jahtklubi Avamerepurjetamise karikasarja Seiko Cup viies etapp.

Forte ja Amserv | Foto: Piret Salmistu

Suviselt päikeseline nädalalõpp tõi merele kokku 29 jahti, kellest 23 võistlesid neljas grupis klassis ORC ja 6 klassis ESTLYS. Paljud olid tulnud spetsiaalselt hoidma või parandama oma positsioone karikasarjas, kuid tiitel „Tallinna meister avamerepuretamises 2013“ oli sama ahvatlev.

Nagu viimasel ajal tavaks on saanud, oli laupäeva kaunis ja päikeseline hommik tuuletu, merele saadi alles pärastlõunal ja esimene start anti kaks tundi plaanitust hiljem. Purjetajate keeles „vorstisõite“ saadi 3 m/s puhuvas loodetuules laupäeval pidada 2, kummagi sõidu pikkuseks kujunes ligikaudu poolteist tundi.

Pühapäevaks lubas ilmaprognoos veidi enam tuult ja nii ka läks – merele saadi nii nagu plaanitud ja veidi reipamas, 4 m/s puhuvas loodetuules anti 29 jahile start kell 11:05. Umbes tunnijagu kestvaid võistlussõite saadi pühapäeval kokku pidada kolm, mis andis kogu võistluse kokkuvõtteks viis peetud sõitu ja vastavalt purjetamisjuhistele võimaluse ka halvima sõidu mahaviskeks võistlussõitude seeriast.

ORC1 grupis oli seekord võistlustules vaid 2 jahti – Forte Tammo Otsasoo juhtimisel Kalev Jahtklubist ja  Amserv Juss Ojala meeskonnaga Jahtklubist Dago. Tänavu nõrkade tuultega hädas olnud Amserv pidi sel nädalavahetusel tunnistama Forte paremat käiku, kes seeriaga 1-1-1-1-(2) sai Tallinna meistri tiitli ja ühtlasi ka EJL Avamerepurjetamise Eesti Karika võidu. Amservi järel kuulub karikasarja kolmas koht jahi Olympic Online (KJK) tiimile Tiit Vihuliga roolis.

ORC2 grupis tegi head sõitu Euroopa hõbe Katariina II Aivar Tuulbergi meeskonnaga Pärnu  Jahtklubist – seeria 1-(2)-2-1-1 andis neile esikoha ja Tallinna meistri tiitli. Hõbemedalid teenis Kalev Jahtklubi jaht My Car Andres Laulu meeskonnaga, jäädes võitjast maha vaid 1 punktiga. Kolmanda koha sai Kalev Jahtklubi jaht Silva, mille roolis ja meeskonnas seekord ORC4 grupi Eesti meistrid Haapsalu Jahtklubi jahilt Edasi, eesotsas Koit Pautsiga. Ametlikult jäid aga teise ja kolmanda koha auhinnad siiski pühapäeval jagamata, kuna neljandal kohal platseeruv Euroopa meister, Sugar 2 meeskond Mihkel Koski juhtimisel Pärnu Jahtklubist esitas My Cari vastu protesti, mis lahendatakse esmaspäeval. Seejärel selgub lõplikult ka ORC2 grupi esikolmik nii antud võistlusel kui EJL-i karikasarjas. Hetkeseisuga on Eesti Karika võitja Katariina II Sugar 2 ja My Cari ees.

ORC3 grupis tegi sel nädalavahetusel kõige stiilsema seeria Kalev Jahtklubi jaht Passione Sven Heili meeskonnaga – võideti kõik viis sõitu. Paremuselt teise seeria tegi tänavune Eesti meister Jazz Kalev Jahtklubist Risto Riimi meeskonnaga – 2-(3)-3-2-2. Pronksmedalite väärilise seeria sõitis välja Brigitta-X Kalev Jahtklubist Aleksandr Karboinovi meeskonnaga – (4)-2-2-4-3. EJL Avamerepurjetamise Eesti Karika võitis selles grupis Jazz, teiseks tuli Passione ning kolmandaks Adele meeskond Jahtklubist Baltsail, roolimeheks Aleksander Zolotov.

ORC4 grupis riputati Tallinna meistrivõistluste kuldmedalid kaela Priit Põldmaa tiimile jahil Leila Kalev Jahtklubist – Leila saagiks sel nädalalõpul kujunes kena seeria 1-1-(5)-1-1.Teise koha medalid sai Kalev Jahtklubi jaht Minni meeskond Andres Aaviku juhtimisel seeriaga (4)-2-1-2-2 ning pronksmedalid teenis Jahtklubi Baltsail jaht Juko Ilja Radjuhhini meeskonnaga, kes sõitis välja seeria 2-3-2-3-(6). Eesti karikasarja võidu sai aga Haapsalu Jahtklubi jaht Edasi Koit Pautsi juhtimisel. Minni tuli teisele ja Leila kolmandale kohale.

Grupis ESTLYS võttis võistluste ülekaaluka võidu ja Tallinna meistri tiitli jahi Frida meeskond Andres Kõndi juhtimisel – nende halvima sõidu tulemuseks jäi teine koht ja ülejäänud 4 sõitu Frida võitis. Lennusadama jaht Marielle Vallo Kalviku meeskonnaga sai Tallinna meistrivõistluste hõbemedalid seeriaga (4)-1-2-3-3 ning kolmanda koha värvides medalid kuulusid Kalev Jahtklubi jahi Greta meeskonnale Mikk Kööseli roolimisel – nende seeria 3-3-(4)-2-2.

Eesti Jahtklubide Liidu Avamerepurjetamise Eesti Karika etapid on 2013. aastaks peetud, kuid Kalev Jahtklubi Avamerepurjetamise karikasarja Seiko Cup viimane etapp toimub 12. oktoobril, kui peetakse hooaja lõpuvõistlus.