Millised on riskid lunaraha maksmisel piraatidele?

Kui varem olid laevaomaniku mured seotud laeva, reisijate, meeskonna, kauba ja muu sellisega, siis nüüdseks on nimekirja lisandunud ka tegelemine piraatidega.

Eriti jamaks läheb siis, kui sinu laeva viimaseks teadaolevaks asukohaks oli Adeni laht. Nimelt tuleb siis hakata pidama läbirääkimisi laevaröövlitega, kes on leidnud, et kõige lihtsamaks ja odavamaks suure raha teenimise võimaluseks on laev kaaperdada ning selle eest lunaraha nõuda. Ja kõige toredam on selle juures see, et raha tuuakse koju kätte ära…

Kui varem toimus laevaröövi korral raha üleandmine vahemeeste kaudu mõnes kolmandas riigis (Aafrika, Araabia), siis nüüd on piraadid otsustanud lasta raha tuua otse koju, Somaaliasse. Sellega kaasnevad laevaomanikule riskid, millest nad ei taha mõtelda ning hiljem ka rääkida.

Vähe on teada, kuidas see protsess tegelikkuses käib. Kellel on see kogemus olemas, see ei räägi sellest eriti. Lloyd's List'i intervjuudest "piraadiekspertidega" selgub, et lunaraha üleandmine on väga keeruline ning pingeterohke protsess, mille tulemust on raske ette ennustada.

Alongside the many difficulties of handling a piracy situation, shipowners are now faced with finding ways of safely delivering large amounts of cash to this war torn part of the world.

"You have to be very careful in terms of who you meet, and where, to ensure you are paying the correct person," said another senior source with close knowledge of piracy issues.

"Going to pay the ransom is in itself extremely dangerous because with such a large amount of cash the person paying the ransom is an obvious target."

And despite criticism that owners who pay ransoms are in effect encouraging piracy, experienced specialists in this field said there was currently little other option.

"There aren't intervention measures that an owner can rely on from naval forces or law enforcement," Mr Wilkes said.

"This is a siege situation in a very hostile zone with zero effective internal law enforcement support." "What else is the shipowner going to do?"

Seega on suure rahasumma transportimisel röövliteni võimalus, et raha jõuab valede inimesteni ning transporter kaotab elu…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.