Meremuuseum avas laevavrakkide näituse

Reedel leidis Paksu Margareeta seinte vahel asuvas Eesti Meremuuseumis aset pidulik sündmus, mille raames avati aprillikuuni vaatajatele avatud näitus laevavrakkidest.

Urmas Dresen ja Krislin Kämärä

Loe, mida ütleb näituse kohta meremuuseumi pressiteade:

Meremuuseumi Paksu Margareeta suurtükitornis avatakse 2. novembril uus näitus „Retk laevavrakkide vaikusemaailma“, mis tutvustab Eesti vetes leiduvaid vanu laevavrakke ja nendega seotud lugusid.

3. novembrist külastajatele avatava näituse „Retk laevavrakkide vaikusemaailma“ teemaks on vanad laevavrakid. „Näitame, kuidas oleme laevavrakke uurinud ja mida teada saanud ning külastajat ootame avastama, mida laevavrakid või vee alt leitud esemed talle jutustavad,“ võttis näituse kokku Meremuuseumi teadur ja näituse kuraator Krislin Kämärä.

Kogu näitus on kujundatud tumeda ja salapärase veealuse maailmana, et edasi anda tunnet, mis valitseb veepõhjas vrakkide juures. Näituse rõhk on visuaalsel, eelkõige just autentsel videomaterjalil, mille on filminud laevavrakke uurinud tuukrid või allveerobotid. „Vee alla sukeldudes avaneb seal justkui maagiline maailm, mis siin Läänemeres ei ole küll helesinine ja kuldkaladega nagu me oleme ehk harjunud piraadifilmides nägema, kuid seal leiduv on osa meie enda ajaloost,“ selgitas tuukritöödega igapäevaselt tegelev Kaido Peremees, kelle poolt on filmitud suurem osa näituse videomaterjalidest. „Näitusel on ka virtuaalne sukeldumise simulaator, mille abil võib end tuukrina tunda ja laevavrakki uurida, ei ole küll sama märg, aga sissejuhatuseks paras,“ naeris Peremees.

Kõik välja pandud eksponaadid pärinevad Eesti Meremuuseumi mahukast allveearheoloogia kogust ja on spetsiaalselt selle näituse jaoks välja valitud. „Siiski on ka esemeid, mille puhul ei ole päris kindel, millega on tegemist ning seega palume näituse külastajal sellesse uurimistöösse oma panus anda,“ kutsus näituse kuraator Kämärä inimesi näitusel kohapeal aktiivselt kaasa lööma. „Aga kui arvata ei taha, siis võib ju lihtsalt mõtiskleda selle üle, mida erinevad vee alt leitud vrakid ja esemed meile räägivad,“ lisas ta.

Näitus „Retk laevavrakkide vaikusemaailma“ on Paksus Margareetas (Pikk 70, Tallinn) avatud 3. novembrist 2012 kuni 28. aprillini 2013, T-P kell 10-18.

Näitus on osa rahvusvahelisest Läänemere laevavrakke uurivast koostööprojektist Shipwher, milles ka Eesti Meremuuseum osaleb. Näituse idee autorid on Krislin Kämärä, Urmas Dresen, Kaido Peremees ja Roman Matkiewicz. Konsultantidena olid abiks Vello Mäss, Teele Saar, Andres Eero, Arvo Saar ning Maili Roio ja Marii Asmer (Muinsuskaitseametist). Näituse kujunduse autorid on Katrin Sipelgas, Andrus Kõresaar ja Marko Ausma.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.