Jaanipäeval Marthaga maailma – Hiiu Leht

Kui ilm lubab, stardib jaanipäeval, 24. juunil kell 13 Hiiumaalt Orjaku sadamast oma esimesele ja Eesti teisele ümbermaailmareisile 12 meetri pikkune jaht Martha.

Jahi meeskonda kuuluvad kolm meest: Hillar Kukk (48), Simmu Sillamaa (34) ja Jaanus Kirs (42). Hillar Kuke sõnul on poolenisti tema enda kätega valmis tehtud Martha ruumikam kui Lennuk, millega ümber maailma reisis seitse meest. Laev on ka pikem ja pika kiiluga – see lisab laevale ruumikust kuigi pole ehk nii kiire.

Üks põhjus, miks just jaanipäeval teele asutakse, on purjetamiseks sobiv ilmastik, teiseks soov olla jaanilaupäeval Eestis ja Hiiumaal. Järgmised kaks aastat jääb meestel ju jaanilõke kindlasti nägemata. Teiseks on Hillar Kuke isa nimi Jaan ning jaanipäev Hillari isa nimepäev.

kOLM MEEST PAADIS.

Jaanus Kirs, Hillar Kukk ja Simmu Sillamaa samblast puhtaks küüritud Martha pardal. (Kadi Laid)

“Igal purjetajal on kuskil tagataskus soov minna ümbermaailmareisile. Küsimus on ainult selles, kes selle ette võtab ja kes võtmata jätab või miks mõni ei saa sellist reisi ette võtta,” ütles Hillar Kukk arutledes põhjuste üle, miks minnakse kodust nii kaugele, enam kui kaks aastat kestvale reisile. “Mulle meeldib merel ja minu meelest pole hirmsamat asja kui vaadata nukrat laeva sadamas. 2004. aastal Martha seisis, kui me Orjakut ehitasime ja mul oli kurb, et ta tekk muutus roheliseks – sammaldus. See ei ole normaalne,” rääkis Hillar Kukk.

Hillari abikaasa Kati Kukk on isa poolt saarlane ning laevale pandi nimi Kati isaema järgi. Purjetamispisiku sai Hillar Kukk külge hoopis Tartust, kus tema sõnul on purjetamiselu palju aktiivsem kui Hiiumaal. “Hiidlased võiksid lausa tartlaste käest purjetamist õppida,” arvas Kukk. “Nii ta paraku on, et kus tingimused kehvemad, seal on võib olla tahtmine suurem ja siin, kus kõik vabalt võtta, purjetamine lausa mandub.” /…/

HARDA ROOSNA harda.roosna@hiiuleht.ee

Hiiu Leht , www.hiiumaa.ee

Ümbermaailmareisi miilid müügis  

 
Pühapäeval Hiiumaalt algavat purjelaev Martha ümbermaailmareisi on võimalik igal huvilisel ise kaasa teha ostes läbitavaid meremiile. Kaheaastase reisi miilide müük algab jahi stardihetkel.

Jaht stardib Orjaku sadamast Tuletorni kai äärest 24. juunil kell 13. Jahi meeskonda kuuluvad kapten Hillar Kukk, tüürimees Simmu Sillamaa ja pootsman Jaanus Kirs. Mehed läbivad oma reisil 57 sadamat, 35 riiki, sõidavad 36 000 meremiili ja plaanivad maha müüa viimase kui ühe miili.

Esimese läbitud miili on kapten lubanud kinkida oma lapselapsele. Rohkem kui toetuse kogumiseks, võeti miilide müümise aktsioon ette selleks, et ümbermaailmareisi meedia tähelepanu all hoida, rääkis kapteni kaasa Kati Kukk. Kõik, kellel on soov sündmusest osa saada ja end ajalukku kirjutada, saavad omanimelise miili osta kodulehelt www.marthaworldcruise.com

Iga miili omanikule väljastatakse sellekohane sertifikaat, samuti märgitakse soovi korral ostja nimi ümbermaailmareisi kodulehel marsruuti kujutavale kaardile.

Pärast Hiiu Lehe artikli ilmumist otsis purjejahi meeskonnaga kontakti Margus Kamenjuk ettevõttest Xtreme Computing. Mees kartis, et on ehk meremeeste ettevalmistuste abistamisel hiljaks jäänud, kuid soovis siiski oma panust reisi õnnestumisse pakkuda.

Purjenumbrit EST 255 kandev purjelaev Martha on 14,7 meetrit pikk (kere 12 m), 4,1 meetrit lai ning süvisega 2,0 meetrit. Martha peamast on 15,5 meetri kõrgune. Jaht valmis 1999. aastal Hillar Kuke ja soomlastest isa-poja Lydmani väikese jahiehitustöökoja Haukilahden Veneveistämö OY koostöös.

2001.-2002. aastal purjetasid jahi omanikud Kati ja Hillar Kukk Kariibi merele, kaugeimaks reisisihtpunktiks jäi tookord Trinidad. Marthaga on seilatud Eesti vetes, aga rännatud ka Soome, Rootsi, Taani, Norra ja Šoti rannikul ning risti-põiki Põhjamerel, kus põhjapoolseimaks külastatud paigaks on Shetlandi saared.

KADI LAID
kadi.laid@hiiuleht.ee
Hiiu Leht, www.hiiumaa.ee

Mairold

meremees ja sulesepp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.