Suvine tervitus Käsmu Meremuuseumist

Käsmu Meremuuseumi teade, 12.07.2016

Aarne Vaik kirjutas ühe pildiraamimise töökoja koduka tarbeks:

“Oli see vist Tõnis.Vint, kes minu põlvkonnale seletas raami tähtsust kunstis. Lihtne on seda võrrelda kauni naisenäoga, seda tuleb ju raamida, et kõik see ilu esile tuleks ja me märkaksime seda. Mõnikord, kaasaja kunsti puhul on raami osa pildist juba 50%, aga veel arvestage seina ja ruumiolemusega.”

Eks muuseum on ka natuke nagu raam asjadele, mis moodustavad kollektsiooni. Muuseumitöötajate käes moodustavad nad terviku.

Üle pika aja kirjutame Käsmu Meremuuseumi sõprade listi kirja. Vahepeal on jälle pool aastat merre voolanud. Muuseum on Käsmus olnud toimekas. Oleme saanud olulist lisa oma dokumendi- ja fotoarhiivile. Nimetame vaid mõned üliolulised, väga põhjalik ülevaade Suurallikute pere meremeestest – paljude fotodega ja põhjalike elulookirjeldustega. Raamatu “Unustatud merereisid” koostamiseks Jüri Vendlale annetatud käsmuka Maia Andre “Erna” retkele pühendatud album. Mustoja talu fotokogu, mis lisab palju huvitavaid fotosid Käsmu merekoolist, laevadest ja inimestest. Hea meel on kaugsõidu tüürimehe Riho Sinivee fotode üle, õnneks saavad paljud neist fotodest ka täiendatud pildil olevate inimeste nimedega.

Kes tahab Käsmu maatükki osta, siis Muuseumi vastas olev krunt alghinnaga 150000 euri on müügis. Tähtaeg 12. juulil 2016 kell 14:00 http://www.rkas.ee/myyk#objects/488.

Alfons Suuralliku mälestused pdf failina leiad:
www.kasmu.ee/Alfons_Suuralliku_mälastused_web.pdf

Tänu Hiiumaalt Käsmu pika teekonna ette võtnud klubi Pühalepa Vanamehed liikmetele täna Käsmu Meremuuseumi jõudnud haruldane foto. Fotost tehtud digikoopia jäi muuseumi. Käsmu uhkeim kaptenivilla “Endla” kuulus omal ajal kõige legendaarsemale kaptenile – Rudolf Pahlbergile. tema poeg Harri abiellus Hiiumaalt kapten Pöial tütre Elleniga, Harri Pahlbergi juhtimisel tehti kuulus “Erna” Atlandi retk Rootsist Ameerikasse. Foto pärineb Elleni õe sugulastelt. Pildil on maja oma esinduslikul kujul enne sovietliku aja ümberehitust ETKVL -i puhkekodu tarbeks, leiad www.kasmu.ee/Pahlbergi_ENDLA_maja_foto_tagakyljega.jpg.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.