Mereblog kutsub Muinastulede ööl taas mere äärde

PRESSITEADE

Mereuudiste portaal Mereblog
27. august 2011, kell 0900

Täna õhtul süttib Läänemere rannikul üle tuhande lõkke

Täna süttivad randades sajad lõkked, inimesed nende juures tähistavad nii Muinastulede ööd. 1992. aastal Soomes ja Eestis alguse saanud traditsioonist võtab osa üha rohkem lõkkelisi. Kõik on kutsutud lõkkeid vaatama ja võimalusel ka endapoolse panuse andma, et lõketest moodustuks ümber Läänemere tulede kett.

Laupäeva hommiku seisuga on muinastuled.ee veebikaardil enda lõkkest teada andnud 450 seltskonda nii Eestist, Soomest, Lätist, Rootsist kui ka kaugemalt. Lõkkekohast teatajad on lubanud süüdata 600 lõket ja mere äärde on veebilehe andmetel lubanud tulla 31200 osalejat. Veebikaardile koguti hommikuse seisuga 300 teadet Eestist, 120 Soomest, 25 Lätist ja 7 Rootsist. On ka teateid Poolast, Venemaalt, Leedust ja Norrast. Tuleb lisada, et veebileht ei ole naaberriikides niivõrd tuntud, tegelikult on Soomes ja Rootsis lõkkesüütajaid kordades rohkem kui Eestis.

Muinaslõke vastaskaldal, autor Janne Harakka
Muinaslõke vastaskaldal, autor Janne Harakka

Tihedamalt süttib muinastulesid Harjumaal, Läänemaal ja Pärnu maakonnas, eriti tihedalt lõõmavad lõkked Keila vallas Lohusalu ja Laulasmaa kandis, Noarootsi kandis, Pärnu lahe ääres, Juminda, Käsmu ja Viimsi poolsaartel. Väiksematest saartest on teated tulnud näiteks Pranglilt, Aegnalt, Rammu saarelt ja Naissaarelt. Muinastuled süttivad ka sisemaal, näiteks Emajõe ääres, Peipsi- ja Lämmijärve kallastel. Tallinnas süüdatakse lõke Lennusadamas ja Russalka monumendi läheduses.

Paljudes väikesadamates organiseeritakse suuremaid üritusi ja mitmes kohas esinevad pillimehed või on mõni muu kultuuriprogramm. Naabrite juures on tihedaimalt lõkkeid Turu saarestikus ja Kotka sadama ümbruses. Samuti on Riia ja Jurmala kandis mitmeid lõkkeid süttimas. Mitmes Läti ja Leedu sadamalinnas toimuvad suvelõpuga seotud suurüritused, Turus toimub kultuuriaasta tippsündmusi koos suurejoonelise tuledesüütamisega jõeparvel. Stockholmis on Baltic Sea Festival pühendatud Baltimaade taasiseseisvumise 20. aastapäevale, kus Eesti Riiklik Sümfooniaorkester Tõnu Kaljustega eesotsas esitab Arvo Pärdi muusikat.

“Igaüks teeb sellest õhtust oma ürituse. Kas on pere ringis, sõprade või sugulastega või osaletakse suurema lõkke või muusikaürituse juures. Sel aastal mõtleme ka sellele, et meil on vabadust olnud juba 20 aastat. See ei olnudki väga ammu, kui meil merele pääs oli piiratud,“ ütles mere äärde kutsuja Mairold Vaik.

Kaasajal süüdatakse augusti viimase laupäeva õhtul lõkked kell 2130 Läänemere kallastel selleks, et näidata mererahva ühtsust ning tuletamaks endile ja teistele meelde, et Läänemeri vajab hoidmist. Lõkked süüdatakse ka tuletamaks meelde viikingiteaegseid iidelõkkeid, mil need süüdati ohuteadete edastamiseks ja laevadele tee näitamiseks.

Kolmandat korda kutsub veebiportaal Mereblog koos Viimsi Rannarahva Muuseumiga kõiki sel õhtul mere äärde. Kutset levitavad ka Foundation Turku 2011, Riga 2014, Teeme Ära, ERR, mitmed raadiojaamad ning merekultuuriga tegelevad seltsid ja MTÜ-d.

Mereblog.com on veebiportaal, mis vahendab merendusalast infot, uudiseid, arvamus- ja merelugusid. Portaali tegijate eesmärgiks on propageerida merendust ja merenduse taaselustamise vajadust. Veebilehe www.muinastuled.ee abil on üritus muutunud populaarsemaks nii Eestis kui ka naaberriikides.

Lisainfo: Mereblog.com
www.ancientlights.eu

Reklaamklipp Youtube’is | Kuula raadioklippi

Mairold

meremees ja sulesepp

One thought to “Mereblog kutsub Muinastulede ööl taas mere äärde”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.