Muhu Väina regatil selgusid Eesti meistrid avamerepurjetamises

Laupäeval hilisõhtul jõudis finišisse Eesti Avamere Karika teine etapp – 52. Muhu väina regatt, kus üle 500 purjetaja 78 jahil viiest riigist läbisid kuue päeva jooksul enam kui 300 meremiili pikkuse distantsi Pärnu-Kihnu-Roomassaare-Sõru-Lehtma-Dirhami. Muhu väina regatil selgitati ühtlasi välja avamerepurjetamise Eesti meistrid.

Eesti populaarseim avamereregatt viis purjetajad Liivi lahele, Väinamerele ning Läänemerele. Meeskonnad startisid esmaspäeval, 13. juulil kell 14 Pärnust 25-35 meremiili pikkusele rajale Kihnu, kust siirduti teisipäeval 50-70 meremiilisel distantsil Roomassaarde. Kolmapäeval alanud ning rohkem kui ööpäeva kestnud 70-90 meremiili pikkuse etapi järel Roomassaarest Sõrusse viis tuul purjetajad reedel 45-60 meremiilisele sõidule Lehtmasse. Laupäeval võeti viimase etapina suund Dirhamisse 30-40 meremiilisel teekonnal. Laupäeval kell 10 Lehtmalt Dirhamisse startima pidanud 52. Muhu Väina regati viimase etapi start lükkus läbipaistmatu udu ja tuule puudumise tõttu edasi. Start esimese grupi jahtidele anti kell 13.20. Vaikse tuule tõttu jõudsid jahid Dirhamisse kaugelt hiljem kui plaanitud. Regati lõpetamine ja autasustamine peeti sama päeva hilisõhtul Dirhami sadamas. Purjetajaid kogunes Muhu väina regatile viiest riigist – Eestist, Venemaalt, Soomest, Lätist ja Leedust.

Kõige suuremate jahtide grupis ORC I võitis Muhu väina regati Forte (ESS Kalev Jahtklubi) kapten Jaak Jõgi juhtimisel 16 punktiga, Forte meeskonnale kuulub ka Eesti meistritiitel. Teise koha ja meistrivõistluste hõbemedali sai sama arvu punktidega taas ESS Kalev Jahtklubi jaht Lexus Mati Sepa juhtimisel. Kolmanda koha saavutas stabiilselt head sõitu teinud Audi Sport (Dago) Juss Ojalaga roolis 21 punktiga. Viimasel etapil Lehtmast Dirhamisse oli parim Premium (ESS Kalev Jahtklubi) Priit Tammemägiga roolis, teine Forte ja kolmas Lexus. Grupis võistlesid 14 jahti.

ORC II grupis sai kolmandat aastat järjest ülekaalukalt tiitli- ja regativõidu Jazz (ESS Kalev Jahtklubi) Marten Loopere juhtimisel 13 punktiga. Teise koha võitis 21 punktiga Leedu jaht Jigy Jigy Sarunas Sadeikaga roolis. Meistrivõistluste hõbemedali ja regati kolmanda koha võttis Bossanova (ESS Kalev Jahtklubi) Peeter Siniväli tüürimisel 29 punktiga ning regati neljas koht ja Eesti meistrivõistluste pronksmedal kuulusid jahile Zuxu (ESS Kalev Jahtklubi), roolis Marko Lilienthal, 31 punktiga. Lehtma-Dirhami etapi võit läks jahile Jazz, teiseks tuli Bossanova ja kolmandaks Adele (Baltsail) Aleksandr Zolotoviga roolis. Grupis võistlesid 24 jahti.

ORC III grupis kindlustas endale ülekaaluka regativõidu ja teist aastat järjest Eesti meistri tiitli Georg (Pärnu Jahtklubi) Viktor Feofanovi juhtimisel 19 punktiga. Regati teise koha võitis Venemaa jaht Prizrak kapten Dmitry Mostovoy juhtimisel 34 punktiga. Regati kolmanda koha ja Eesti meistrivõistluste hõbeda võitis Seabird (ESS Kalev Jahtklubi) Toivo Roosmaga roolis. Regatil neljanda koha ning Eesti meistrivõistluste pronksi võitis 41 punktiga Leila (ESS Kalev Jahtklubi) Priit Põldma juhtimisel. Lehtma-Dirhami etapil võttis võidu Georg, teiseks tuli Läti jaht Kolibri Romans Mickevicsi juhtimisel ja kolmas oli Vesileenu (Saaremaa Merispordiselts) Tiina Maalinnaga roolis. Grupis võistlesid 29 jahti.

LYS grupis tuli Muhu väina regati võitjaks kogu võistluse vältel esikolmikus sõitnud Tormilind (Eesti Mereakadeemia) tüüris Ringo Liepkalns 12 punktiga. Teine koht kuulus Soome jahile Bayonita, kapteniks Esa Konsti ning punkte võrdselt võitjaga 12. Kolmandaks tuli Lotte (ESS Kalev Jahtklubi) Meeli Mõttuse juhtimisel 29 punktiga. Lehtma-Dirhami etapi esikoht kuulus Tormilinnule, talle järgnes Bayonita ning kolmas koht läks Mariele (Haapsalu Jahtklubi) Mart Rätsepa juhtimisel. Grupis osalesid 11 jahti, LYS jahid Eesti meistrivõistluste arvestuses ei võistelnud.

ORC klassi jahid võistlesid kolmes grupis vastavalt GPH (general purpose handicap) händikäp süsteemile. GPH näitab jahi arvestuslikku kiirust ühikus sekund/miil ehk mitme sekundiga jaht peaks ühe miili läbima. Iga jahi koefitsient arvutatakse välja spetsiaalse arvutiprogrammi abil, võttes arvesse taglase mõõtu, purjemõõte, kere kuju, meeskonna kaalu ja teisi parameetreid. Üldjärjestus saadakse finishiaja korrutamisel jahi GPH-ga. I grupis sõidavad jahid, mille GPH on väiksem kui 610,0, II grupi võistlejatel on GPH 610,1 – 650,0 ning III grupil on GPH suurem kui 650,1.

Avamere Eesti Karikas 2009 sai avalöögi 9.-11. juulil, mil peeti sarja I etapina Watergate regatt. 27.-31. juulil toimub Soome lahel karikasarja III etapp Keisari Baltic Offshore Week, mille raames peetakse ka ORCi klassi jahtide lahtised Eesti meistrivõistlused. Avamere Eesti karikasarja kokkuvõttes lähevad arvesse kõigi kolme etapi lõpptulemused, mahaviskeid ei toimu. Etappide tulemuste punktisumma arvutatakse punktitabeli järgi, kus Muhu väina regati ja Keisari Baltic Offshore Week regati koefitsient on 1,2 ning Watergate regati koefitsient 1. Välisvõistlejaid maha ei arvata.

Muhu väina regati korraldab ESS Kalev Jahtklubi koostöös Eesti Jahtklubide Liiduga. Muhu väina regatti toetavad ERGO, SEIKO, LHV ja North Sails. Kaasa aitavad Pärnu Jahtklubi, Saarte Liinid ja Veeteede Amet.

Avamere Eesti Karikasarja koduleht (juhendid, fotod, tulemused):

Lisatud fotodel: Georg, Forte ja Jazz – oma klasside värsked Eesti meistrid avamerepurjetamises. Fotode autor: EJL